pexels-photo-211877

Uważność

Życie, to moje własne laboratorium uważności

Uważność to świadomość… wyłania się, kiedy bardziej świadomi obecnej rzeczywistości skupiamy się na doświadczaniu bieżącej chwili, bez osądzania widzimy rzeczy takimi, jakie są i pozwalamy im takimi być.

Praktykuję uważność od kilku lat i każdego dnia świadomie, z intencją otwieram się na nowe możliwości jakie przede mną otwiera. Traktuję swoje myśli i emocje jako przemijające sygnały, ze świadomością, że życie wydarza się tu i teraz, bez względu na to, co podpowiada mi umysł. Serdeczna ciekawość, ciepło, życzliwość w stosunku do własnych uczuć, myśli pozwala mi na bliższy, lepszy kontakt z różnymi doświadczanymi momentami w życiu.

Czy w „biegnącym” życiu, gdzie każdy dzień dostarcza nam niezliczonej ilości bodźców, możemy pełni dobroci dla siebie samych zwolnić, zatrzymać się i żyć w pełni? Czy doświadczanie życia, takiego jakim jest, jest naszym poszukiwanym sensem życia?

Żyj z pełną świadomością i otwartym sercem…

Uważność Na Codzień

„Ważne, że ci zależy.
Ważne, że czujesz.
Ważne, że zauważasz.
Ważne, że poprzez ciebie żyje życie.”

– Roger Keyes

 

Uważność jest zwracaniem uwagi na to, co się dzieje w danej chwili. Jest życiem chwilą przez krótki czas, gdzie myśli mogą swobodnie płynąć, a my bez osądzania nie zatrzymujemy ich w głowie. Strumień myśli, uczuć, wrażeń zmysłowych traktujemy jak chmury sunące po nieboskłonie umysłu. Pozwalamy im spokojnie odpłynąć, nie zatrzymujemy się na wędrujących chmurach, skupiamy się na błękitnej przestrzeni nieba. Uważność jest uczeniem się, jak bezpośrednio odnosić się do własnego życia, by odnaleźć spokój w pędzącym świecie.

Wiedząc, że dotyczy to Twojego życia, a nie kogoś innego, Ty sam jesteś odpowiedzialny za wydostanie się z pułapki własnych myśli. Nikt nie może zrobić tego za Ciebie i nie da Ci dokładnych instrukcji jak tego dokonać. Zastanawiasz się „po co mi to, jak zmieni się moje życie?” Kiedy myślisz – oceniasz, analizujesz, zastanawiasz się nad tym, co się wydarzyło i nad tym, co się zdarzy za chwilę. Działasz nawykowo, na autopilocie i nie zwracasz uwagi na bieżącą chwilę.

Być może czujesz jakbyś żył pogrążony w głębokim śnie, gdzie minuty, godziny, dni mijają bezpowrotnie, a Ty nie będąc świadomym nie potrafisz sobie przypomnieć… „czy zamknąłem drzwi wychodząc z domu”, „czy wyłączyłem żelazko po skończonym prasowaniu”, „jak wyglądała moja droga do pracy”, „jak smakował, jaki miał zapach, kolor, konsystencję mój ostatni posiłek” lub odkładasz życie na później… „wyśpię się w weekend”, „w przyszłym roku pojadę na urlop i odpocznę”, „spędzę czas z dziećmi jak będę miał mniej pracy”. Funkcjonując w stanie bezmyślności zdarza się, że reagujesz automatycznie w sposób negatywny, atakując innych ludzi lub mówiąc rzeczy, których po jakimś czasie żałujesz.

Dzięki poznaniu przez doświadczanie, zwiększając świadomość naszych myśli i uczuć, możemy zauważyć, co się dzieje i świadomie wybrać działania dostosowane do sytuacji, w której się znajdujemy. Każdego dnia każdy z nas może stawać się bardziej świadomym, żyć życiem, które ma i żyć nim tak, jakby naprawdę miało znaczenie. Uważność jest praktyką… praktyką która pozwala nam wyłączyć autopilota, poczuć, że stajemy się autorami własnego życia, wzmocnić siłę koncentracji, obserwacji, odzyskać współczującą perspektywę, ugruntować się w chwili obecnej… jest drogą, a nawet najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku.

pexels-photo-197080

Nagrania

Facebook